עולם העיצוב

עיצוב בר קיימא – כל מה שרצית לדעת על עיצוב ירוק

עיצוב בר קיימא - כל מה שרצית לדעת על עיצוב ירוק

רבות סופר ודובר על עיצוב הבית ובשנים האחרונות אנו עדים למגמה הולכת וגוברת, שבה יותר ויותר אנשים בוחרים לעבור לעיצוב ירוק, או בשמו השני והשלישי עיצוב בר קיימא / עיצוב אקולוגי. העיצוב האקולוגי הפך לטרנד חם ונדמה שהסיבה היחידה שבגינה עדיין לא כולם עברו לעיצוב שכזה, הנה חוסר מודעות ליתרונות הברורים שיש לו.

עיצוב ירוק, בדומה לעיצוב רגיל, מאפשר לכם לבחור לבית שלכם רהיטים, מוצרי החשמל ותוספות, במגוון דגמים, סוגים, גדלים ומחירים והוא מציע שפע של אפשרויות, בדיוק כמו העיצוב הרגיל. לאלו מכם שלא לגמרי מבינים על מה כל המהומה ולמה צמד המילים עיצוב אקולוגי חוזר על עצמו כל כך הרבה פעמים בתקופה האחרונה, כדאי מאוד לקרוא את הכתבה הבאה, שתבאר עבורכם את העניין.

מה זה אומר עיצוב אקולוגי?

עיצוב אקולוגי (בר-קיימא) צמח מתפיסה אשר גורסת כי ניתן וצריך לתכנן את המבנה ואת הריהוט בצורה שתשמור על הקיימות. הקיימות מתייחסת גם למובן של קיימות אקולוגית, משמע שמירה על הטבע, אך גם להיבט הרחב והמקיף יותר, של שמירה על האוכלוסייה ושימת דגש על הפן החברתי והכלכלי.

עיצוב אקולוגי בא לידי ביטוי החל בבתים פרטיים, כלה במבנים ציבוריים וממשיך לעיצוב של ערים שלמות. במדינות רבות בחו"ל החלו ליישם עיצוב אקולוגי כמדיניות והנושא עולה לסדר היום כעניין שיש לייחס לו חשיבות מכרעת כשמעצבים כל מבנה באשר הוא.

המטרה המרכזית של השימוש בעיצוב ירוק הנה לצמצם את השימוש בחומרים שמזיקים לסביבה ואינם מתכלים, להפחית את כמות זיהום האוויר ובקצה המטרות אך חשוב לא פחות – לעזור לאנשים להתחבר שוב לטבע ולגרום להם לתחושות מחויבות כלפי המקום והאדמה שמזינה אותם.

אנרגיה סולראית – עיצוב אקולוגי כמדיניות

החומרים שבהם משתמשים

החומרים הנפוצים ביותר שבהם משתמשים בעיצוב אקולוגי הם למעשה כל חומר שמתכלה וכל חומר ישן שניתן למחזור ובכלל זאת: עצים, במבוקים, צמחים, כותנה, קרטונים וכיוצא בזה.

ככלל, כל מוצר מתכלה בסופו של דבר, זה רק תלוי במשך הזמן שלוקח לו להתכלות ועל כן חשוב לבחור במוצרים שזמן התכלותם קטן יותר. חומרים מתכלים וחומרים ממוחזרים גם בריאים יותר לסביבה וגם זולים יותר, מה שחוסך לכם משמעותית כסף כשאתם מתכננים לעצב את ביתכם.

היכן ניתן ליישום בעיצוב הבית?

עיצוב ירוק ניתן ליישום בכל מקום בבית, אתם רק צריכים לבחור. זה מתחיל בבחירת צבעים בהירים של הקירות והריהוט לטובת שימוש בתאורה טבעית, ממשיך לבחירת נורות לד חסכוניות למטבח וחלוקת גופי החשמל למעגלים נפרדים (כדי שתוכלו להדליק בכל פעם רק את האור שאתם זקוקים לו) ומסתיים בחדר השינה שלכם, לדוגמא בבחירת בסיס מיטה מעץ ממוחזר.

נורות לד חסכוניות

מומלץ לחבר אמצעי הצללה שיסייעו לשמור ולאזן את הטמפרטורה בחדרי הבית, להשתמש בצמחים, אשר עוזרים לאיזון רמות הפחמן הדו חמצני, מה שכמובן תורם לבריאות שלנו וגם למראה הבית, להתקין מאוורר תקרה, אשר דורש פחות אנרגיה, חוסך כסף ומתאים הרבה יותר לשימוש במצבים שבהם לא מאוד חם בחוץ ועוד כהנה וכהנה.

לעיצוב ירוק יש יתרונות ברורים!

בשורה התחתונה לעיצוב ירוק יש הרבה מאוד מעלות על פני עיצוב שאיננו ירוק וכל מה שדרוש מכם זה עוד רגע אחד של מחשבה לפני שאתם ממהרים לרכוש רהיטים ומוצרי חשמל שאינם עונים על הקריטריונים של עיצוב בר קיימא.

שימוש בחומרים ידידותיים לסביבה יספק לבית שלכם מראה שיקי, יחסוך באנרגיה, יצמצם בעלויות החשמל ויאפשר לכם לחיות בבית יפה, מעוצב והכי חשוב – בריא!

אין תגובות
הוסף תגובה